SPRAWOZDANIE Z WYJŚCIA KLASY 6A DO CENTRUM HEWELIANUM

W dniu 21 marca 2019 r. klasa 6A uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez Centrum Hevelianum w Gdańsku.

Na warsztatach ALCHEMIA ZAPACHÓW, uczniowie pracując w grupach 4 – 5 osobowych, za pomocą zmysłów poznawali:

• smak gumy Mamby – zmysł smaku;
  • zapachy w przygotowanych fiolkach wcześniej i na karcie zapisywali rozpoznaną woń. Każdy uczestnik miał inne rodzaje zapachu. Na koniec osoba prowadząca warsztaty odkryła rozwiązania-przypisany zapach do fiolki. Każdy uczeń mógł zweryfikować swoje rozwiązania i zobaczyć ile udało mu się odgadnąć zapachów – zmysł węchu;
  • z zamkniętymi oczyma za pomocą opaski, każdy uczestnik zajęć miał możliwość rozpoznawać, dotykając rękoma przedmioty w przygotowanych skrzynkach. Skrzynkami można było się wymieniać, gdyż w każdej były inne przedmioty – zmysł dotyku;
  • rozpoznawanie kolorów – zmysł wzroku;

Czy możliwym jest, by zwiedzić cały świat w ciągu kilkudziesięciu minut? Tak, nam się udało dzięki wystawie DOOKOŁA ŚWIATA.   Okazuje się, że w Centrum Hevelianum w Gdańsku nie ma rzeczy niemożliwych! Swoją wędrówkę zaczęliśmy od poznania wnętrza naszej planety Ziemi, dotarliśmy do Azji, gdzie uczniowie mogli własnoręcznie zbudować Himalaje, a następnie w Afryce zobaczą na własne oczy pustynną burzę! Płonące drzewo, powstawanie fal czy wiatr wiejący z ogromną prędkością - te i inne atrakcje czekały na nas podczas zwiedzania Australii. Następnie przenieśliśmy się na Antarktydę, by doświadczyć zjawiska zorzy polarnej. W Ameryce Południowej podziwialiśmy piękne motyle i spotkaliśmy anakondę, a w Ameryce Południowej czekały na nas gejzery i tornado! Cała podróż kończyła się na naszym kontynencie - w Europie, gdzie w tajemniczej budce telefonicznej każdy z nas usłyszał słowa "Kocham Cię!" w wielu językach!

Aleksandra Ołdziej- Huk

Jolanta Fidytek