Dzień Unii Europejskiej - 9 maja.

Wszyscy jesteśmy Polakami, ale jesteśmy także Europejczykami. Nasz kraj jest częścią Europy i członkiem Unii Europejskiej. Aby pamiętali o tym nasi uczniowie, którzy przy wsparciu Samorządu Szkolnego zorganizowali w naszej szkole Dzień Europejski. 9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej. Wszystkie klasy 6-8 Szkoły Podstawowej i 3 klasy Gimnazjalne, otrzymały losowo wybrany kraj. Nam się trafiła Francja. Trzeba było przedstawić wylosowany kraj wg określonych wytycznych. Konkurs był z nagrodami i to pieniężnymi.

Klasa 6 A stanęła na wysokości zadania. Było międzynarodowo, kolorowo i smacznie. Nie zabrakło ciekawych gadgetów, strojów narodowych oraz tradycyjnych potraw. Można było skosztować francuską napoleonkę, croissanty-słynne francuskie rogaliki. A smakosze wina, mogli uraczyć się lampką słynnego i niepowtarzalnego smaku Château Duhart. W sali 455 królowały kolory: niebieski, biały i czerwony, a woń francuskich perfum i kwiatów zerwanych w Prowansji unosił się wszędzie. W tym dniu wśród uczniów klasy 6A, panowała moda francuska: królowały berety, ubrania w paski, apaszki i płaszcze. Odwiedził nas malarz prosto z Francji, aby namalować nam na pamiątkę obraz. Piłkarze z Francji przyjechali, aby podzielić się z naszymi polskimi piłkarzami przepisem na sukces-wygrana na Mundialu 2018.

Wysiłki nie poszły na marne, wygraliśmy i otrzymaliśmy główną nagrodę, którą wspólnie spożytkujemy na wyjściu klasowym z wychowawcą.

Mamy nadzieję, że uroczystość przybliżyła uczniom naszej szkoły tematykę krajów Unii Europejskiej i urozmaiciła codzienne szkolne zajęcia.

Jolanta Fidytek