Dnia 01/02.11 uczniowie naszej szkoły kwestowali na cmentarzu Łostowickim, gdzie zbierali na rzecz Hospicjum im Dutkiewicza. Dziękujemy dzieciom. Jesteście wspaniali.

A.Las, M.Kustra, D. Lampka i J.Giza

05.10-uczniowie naszej szkoły razem z Jola Giza oraz D.Lampka-wzięli udział w akcji charytatywnej dla Hospicjum im Dutkiewicza.

Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gdańsku. Z lewej stoi Jolanta Giza, za nią Damian Lampka

Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Artykuł pochodzi ze strony www.gdansk.pl i jest częścią większej całości.

Od ośmiu lat działa szkolne koło wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 2 w Pieckach-Migowie.Założyła je katechetka Jolanta Giza, której doświadczenie w roli koordynatora uczniowskiego wolontariatu jest jeszcze dłuższe - zaczynała w Zespole Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Gdańsku, gdzie także do dziś pracuje.

- Było dla mnie oczywiste, że także w Szkole Podstawowej nr 2 zajmę się wolontariatem, przy czym to nie było tak, że przed moim przyjściem nic tu się nie działo, w Dwójce działało już koło Caritas, panie ze świetlicy także realizowały swoje działania - zaznacza Jolanta Giza. - Zawsze szukam miejsca i pomysłu na to, jak pomagać. Z dziećmi jest najmniejszy problem, one bardzo chcą pomagać, nie trzeba ich do tego zachęcać. W naszym kole działa stale ok. 50 - 60 uczniów, od klasy IV do III gimnazjum.

Wolontariusze z SP nr 2 specjalizują się m.in. w pieczeniu ciast na kiermasze świąteczne i wykonywaniu ozdób w technice decoupage. Sprzedając własnoręcznie wykonany towar zbierają pieniądze, za które kupują karty podarunkowe na zakupy w supermarketach dla rodzin ze szkolnej społeczności potrzebujących takiego wsparcia ( w wyborze rodzin uczestniczy pedagog szkolny). W tym roku kiermasz świąteczny odbędzie się tutaj 14 grudnia i będzie to “kiermasz na wzór niemiecki” - oprawa wydarzenia powstaje we współpracy z nauczycielką języka niemieckiego.

Wolontariusze biorą także udział w kwestach w ramach akcji Fundacji Hospicyjnej Pola Nadziei. Dla podopiecznych Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci przygotowali imprezę na Dzień Dziecka, a wcześniej zebrali dla nich mnóstwo maskotek.

W tym roku po raz pierwszy, z inicjatywy córki koordynatorki koła - Olgi, we wszystkich klasach SP nr 2 przygotowywane będą także świąteczne paczki dla seniorów - każda klasa ma za zadanie przygotować pięć takich “prezentów”.

W działalność na rzecz seniorów dzieci z SP nr 2 angażują się także na co dzień, tutejsi wolontariusze regularnie odwiedzają osoby samotne z dzielnicy.

Od dwóch lat szkolne koło wolontariatu ma dwóch koordynatorów, Jolantę Gizę wspomaga drugi katecheta - Damian Lampka.